czwartek, 28 października 2010

Jak poprawnie ustawić siodło w rowerze

Witam

Właściwe ustawienie wysokości siodełka w rowerze jest bardzo ważne dla utrzymania mięśni i stawów kończyn w dobrej kondycji. Długotrwałe poruszanie się naszym jednośladem w niewłaściwej pozycji może na trwałe odbić się na naszym zdrowiu, dlatego przedstawiamy dwie profesjonalne metody ustawienia siodła w pozycji optymalnej do jazdy na co dzień.


 Jak ustawić siodło góra-dół
Ustalenie prawidłowej wysokości siedziska polega na pomiarze kąta zgięcia kolana w momencie, gdy pedał jest w dolnym (martwym) punkcie tzn. jakby korba stanowiła przedłużenie rury podsiodłowej (nie celuje pionowo w ziemię, a wskazuję strzałkę zegara na godzinę między 17.00 a 17.30).

W tym punkcie odległość między siodłem a pedałem jest największa. Typowe wartości kąta zgięcia kolana powinny oscylować między wartościami 25 a 35 stopni. Pomiar następuje przy użyciu urządzenia zwanego goniometrem (urządzenie do pomiaru kątów).

Dla początkujących zalecaną wartością jest kąt o wartości 32 stopni. Osoby mające problemy z bólami kolan, małą elastycznością ścięgien udowych lub bólami pleców w odcinku krzyżowym mogą potrzebować niższej pozycji siodełka. Wówczas kąt zgięcia kolana będzie miał wartość większą niż 32 stopnie.

Wartości te zależą od właściwości użytkownika, a ich dobór jest wtedy dosyć indywidualny. W trakcie treningu lub w okresie przygotowawczym (zimą) zalecane jest zmniejszenie kąta zgięcia kolana (podwyższenie nieco siedziska, co zmieni strukturę ruchu i jednocześnie odciąży angażowane w sezonie partie mięśniowe stawu kolanowego).

Wyższa pozycja siodełka (kąt zgięcia kolana poniżej 32 stopni) nadaje się tylko dla osób o naprawdę dobrze rozwiniętej gibkości. Jednak to wymaga ścisłej kontroli trenera przy jednoczesnym nadzorze.

Jak ustawić siodło (przód-tył , pion-poziom)
 
Oto kilka metod, dzięki którym właściwie dopasujemy siedzisko do naszych gabarytów:

Metoda nr 1 - pozycję siodła w linii przód - tył wyznaczamy przy poziomym ułożeniu korb tak, aby czubek kolana (przy ustawieniu stóp w takim samym układzie jak podczas pedałowania), pokrywał się z osią pedału. Linka pionu (ciężarek na nitce) po przyłożeniu do dolnej części rzepki powinien przecinać ośkę pedału oraz główkę trzeciej kości śródstopia.

Metoda nr 2 – (bardzo ogólna) linka pionu poprowadzona od czubka siodełka, odległość pomiędzy środkiem suportu a linką pionu powinna oscylować w granicy 5 cm (+/- 2 cm).

Ustawienie siodła pion-poziom :

Na początek wyznaczamy pozycję neutralną. Używamy do tego poziomicy, którą kładziemy na siodło (od tyłu do przodu) ustawiamy siodło poziomo poprzez regulację jarzma sztycy. W ten sposób uzyskujemy pozycję neutralną i zarazem wyjściową. Jeżeli ta pozycja nam nie leży, wówczas należy podnieść lub opuścić dziób siodła w zależności od indywidualnych preferencji. Metoda pozwalająca na dopasowanie pochylenia siodła polega na jeździe w pozycji wyprostowanej – pionowej. Ucisk na krocze dający dyskomfort lub zsuwanie się do przodu to sygnały o konieczności skorygowanie pochylenia siodła.

2 komentarze:

  1. Bardzo fajny poradnik. Metoda pierwsza z tymi kątami troszkę skomplikowana. Za to druga już jest ok. Za jej pomocą jesteśmy w stanie szybko i wszędzie poprawić ułożenie siodełka. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm... nie chcę się wymądrzać, ale jeżeli pojawia się ból kolan należy podnieść, a nie obniżyć siodło - czyli zmniejszyć, a nie jak sugeruje opis zwiększyć kąt. Poza tym kąt 32 st. zalecany dla początkujących? To raczej dobry kąt dla kogoś mającego silne nogi. Idąc w stronę 25 st. zmniejszamy przecież obciążenie dla nóg. Dlatego na początku sezonu warto minimalnie podnieść siodło, a dopiero kiedy potrenujemy i nabierzemy sił, można je nieco obniżyć.

    OdpowiedzUsuń